Co to jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to narzędzie umożliwiające identyfikację tożsamości podmiotów przesyłających dokumenty drogą elektroniczną

Podpis elektroniczny to narzędzie umożliwiające identyfikację tożsamości podmiotów przesyłających dokumenty drogą elektroniczną. Z powodu wysokiego bezpieczeństwa tej metody, jest ona stosowana zarówno w urzędach skarbowych, jak i ZUS. Podpis elektroniczny polega na tym, że dane przechowywane w postaci elektronicznej w połączeniu z danymi z którymi zostały połączone, wspólnie tworzą całość, która pozwala na definitywną identyfikację osoby, która złożyła podpis elektroniczny.

Bezpieczny podpis elektroniczny cechuje się tym, że: 

  • jest on przypisany wyłącznie do jednej osoby
  • skorelowany jest z danymi, których jakakolwiek zmiana jest rozpoznawana
  • jest sporządzony na podstawie bezpiecznych urządzeń, podlegających wyłącznie osobie, która złożyła podpis elektroniczny

Pośród przedsiębiorców składanie elektronicznych formularzy do urzędów zyskuje na popularności z powodu łatwości tej metody, i możliwości zaoszczędzenia czasu poprzez stosowanie niej, ponieważ wymaga ona tylko kilku kliknięć. Posiadanie podpisu elektronicznego nie jest wymagane w przypadku składania rocznych zeznań podatkowych drogą elektroniczną. Jako zabezpieczenie w takiej sytuacji stosuje się podanie przychodu wykazanego w deklaracji podatkowej za rok poprzedni. Podpis elektroniczny wymagany jest przy przetargach.

Możliwość elektronicznej wysyłki formularzy bez podpisu elektronicznego zachodzi również w sytuacji składania deklaracji do ZUS-u. W takim wypadku jednak zachodzi konieczność założenia zaufanego profilu na platformie ePUAP oraz jednorazowa wizyta w placówce w celu potwierdzenia tożsamości osoby, której profil zaufany przyznano.

Sprawdź, gdzie i jak wyrobić podpis elektroniczny w Bydgoszczy!

Podziel się ze znajomymi udostępniając ten artykuł!