Zastosowanie logistyki w firmie informatycznej

Logistyka znajduje zastosowanie w każdej branży, także informatycznej. Zastosowanie jej zależy od specyfiki firmy. Niektóre firmy informatyczne stawiają na handel fizycznym sprzętem informatycznym, inne na naprawę już posiadanych przez klienta a jeszcze inne na usługi i strony internetowe.

W tym artykule skupimy się na tym ostatnim przypadku. Firmy sprzedające domeny, hostingi i certyfikaty SSL muszą prowadzić staranną dokumentację. Powinny posiadać pełne dane o swoich kontrahentach, oraz o tym co zdecydowali się oni zakupić. Jasna musi być też wiedza o tym kiedy klientowi wygasa zakupiona przez niego usługa i jakiś czas przed jej wygaśnięciem poinformować go o tym oraz dowiedzieć się czy jest zainteresowany jej odnową. Nie może dojść do sytuacji w której klient zostanie zapomniany i z dnia na dzień jego strona internetowa przestanie działać a on nie będzie nawet wiedział co się stało. Stwarza to ryzyko przejęcia klienta przez konkurencję, co generuje straty dla firmy a generowanie strat jest porażką od strony logistycznej. Tak samo ważne jest żeby nie wciskać klientowi odnowę usługi gdy będzie miał ją aktywną jeszcze przez przykładowo, dwa lata. Zbudujemy w ten sposób opinię działalności nierozgarniętej, nieprofesjonalnej, samej nie wiedzącej co właściwie robią. Taka opinia nigdy nie pomaga w zdobywaniu nowych klientów i zysku. Z tego powodu dokumentacja na ten temat powinna być staranna, przejrzysta i regularnie aktualizowana.

Złożone przez klienta zamówienie po odebraniu zostaje odebrane, i co dalej?

W tym wypadku nie mamy do czynienia z fizycznym produktem który możemy pobrać z magazynu i przetransportować do odbiorcy. Trzeba stworzyć i przekazać domenę, SSL i hosting w sposób elektroniczny. W tym celu pomocne jest utworzenie działu odpowiedzialnego za odbieranie zamówień, administrację i marketing oraz dział odpowiedzialny za realizację tych zamówień. W przypadku firmy informatycznej często jest to dział sprzedaży i dział informatyczny. Podział na takie działy znacznie przyśpiesza procesy w firmie, co pomaga w generowaniu zysku.

W przypadku gdy firma świadczy usługę opieki informatycznej, należy zadbać o prowadzenie listy klientów z wykupioną usługą oraz z czasem jej wygaśnięcia. Nie można dopuścić aby klient z wykupioną opieką nie mógł dodzwonić się do firmy w godzinach jej pracy. To tak jakby zamówić przesyłkę przez internet, zapłacić za nią z góry i nigdy jej nie dostać. Jest to nie fair w stosunku do klienta i jest niemal pewne że przeniesie się on do konkurencji.

Podziel się ze znajomymi udostępniając ten artykuł!