Procesy logistyczne w obrocie sprzętem informatycznym

Obrót sprzętem informatycznym jest niezwykle dynamiczny. Wynika to z rozwoju technologii co owocuje coraz to lepszymi i droższymi towarami. W momencie gdy na rynek wprowadzany jest nowy model procesora lub innego sprzętu komputerowego, często można zaobserwować nakładanie promocji na model starszy. Już samo to że sprzedawca ma duży zapas sprzętu poprzedniej generacji w czasie premiery nowego modelu jest błędem. Starszy sprzęt należy spieniężyć jak najszybciej ponieważ im dłużej będzie się zwlekać tym mniejsza stanie się pula klientów gotowa zapłacić za towar. Zjawisko to nazywamy ,,wyprzedażą’’ lub ,,czyszczeniem magazynów”.

Wyjątkiem w tej regule często są części do komputerów gamingowych. Spowodowane jest to ich ogólnie wysoką ceną oraz różnicą w cenach między częściami najnowszej i poprzedniej generacji które są po prostu ogromne. W tym przypadku gdy dochodzi do premiery nowego sprzętu, bardzo często dopiero wtedy wzrasta popyt na generację poprzednią. Monstrualne ceny nowych modeli powodują że na premierę nieliczni są w stanie je kupić a w skutek tego starsze modele tracą na wartości i tanieją, a że zwykle modele te też dają jeszcze radę i stać na nie większość zainteresowanych, są one chętnie kupowane. Szczególnie dotyczy to handlu kartami graficznymi. Pozwalają one na kopanie kryptowalut takich jak BitCoin, które można sprzedać i gdy trafi się na wysoki kurs, sporo zarobić. W im potężniejszą i droższą kartę graficznę zainwestujesz, tym więcej BitCoinów zarobisz. Dlatego na premiery nowych kart graficznych nie trzeba długo czekać a producenci nakładają na nie ogromną marżę.

Istotnym czynnikiem dla handlarza sprzętem informatycznym jest też pora roku. W okresie urlopowym, czyli w wakacje i ferie zimowe popyt spada. Ludzie odpoczywają, wyjeżdżają i bawią się. Spędzają więcej czasu z rodziną i znajomymi niż przed komputerami i telewizorami. Natomiast w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz w maju gdy odbywają się komunie święte, popyt wzrasta. Są to okresy w których praktycznie cały świat robi dla siebie prezenty, często w postaci komputerów, konsol, laptopów.

W ostatnich latach można zaobserwować ogólny wzrost popytu na komputery i laptopy. Spowodowane jest to oczywiście tym że urządzenia te grają coraz większą rolę w naszym życiu i świat wirtualny staje się coraz większy. Ważnym czynnikiem wzrostu popytu na komputery i laptopy jest też spadek popytu na inny produkt. Mowa tu o telewizorach. Społeczeństwo ma coraz mniejsze zaufanie do telewizji. Wszystkie potrzebne informacje znajdą w Internecie. Mają tam również całkowitą kontrolę nad tym co przeglądają, oglądają. Programy telewizyjne ogranicza ich sztywny repertuar. Internet staje się coraz większym konkurentem dla telewizji, szczególnie widać to wśród młodych ludzi.

Podziel się ze znajomymi udostępniając ten artykuł!