Na czym polega praca logistyka?

Logistyk odpowiedzialny jest za procesy związane z przepływem dóbr. Jego celem jest dbanie o jakość produktów oraz o sprawny ich przepływ. Cała logistyka opiera się na zwiększaniu efektywności w obrocie towarów oraz o dbałości w szybką i bezpieczną podróż dóbr między producentem a klientem.

Czym zajmuje się logistyk?

Osoba zatrudniona jako logistyk ma za zadanie dopilnować o zdrowy obrót produktów w magazynie, hurtowni lub zakładzie produkcyjnym. Nie może on dopuścić do sytuacji w której skończył się surowiec kluczowy w procesie produkcji danego towaru, ponieważ przerwa w produkcji generuje straty. Z drugiej strony nie może pozwolić aby zamówione zostało więcej produktów niż da się w nim zmieścić. Produkty które będą nadwyżką, zepsują się lub po prostu nie będzie dla nich miejsca i będzie trzeba je wyrzucić. To też wygeneruje straty bo przecież za produkty już zapłaciliśmy, a nie mamy co z nimi zrobić. Osoba na stanowisku logistyka która popełni taki krytyczny błąd, prawdopodobnie będzie już szukać nowej pracy. Dobry logistyk powinien na bieżąco kontrolować co ile i co wychodzi z magazynu, ile i co wchodzi do magazynu, ile ewentualnie trzeba dokupić. Decyduje on też o tym gdzie zmierza towar opuszczający magazyn. Jeżeli do klienta który zamawiał truskawki, dojadą banany i na odwrót, obowiązki logistyka zostały wypełnione niepoprawnie.

Logistyk zajmuje się również finansami przedsiębiorstwa. Decyduje czego, ile i za jaką cenę kupić. Jego zadaniem jest sprawić aby firma przynosiła zyski. Dokonuje tego poprzez minimalizację kosztów i maksymalizację zysków. Maksymalizuje zyski poprzez pozyskiwanie nowych klientów i nakładanie na sprzedawane dobra, możliwie jak największej marży. Minimalizuje je natomiast poprzez eliminowanie ryzyka ewentualnych przestojów w transporcie, produkcji, sprzedaży lub przerw w dostawach. Szuka drogi żeby osiągnąć ustalony cel, mieszcząc się w kosztach pozwalających na generowanie zysku. Im mniejszy koszt przy tym samym rezultacie tym lepiej. Dobry logistyk powinien mieć też cechy marketingowca. Nie raz zdarza się że ma on kontakt z klientami, negocjuje warunki i ceny, zachęca do kupna i innych opłacalnych dla firmy współprac. Powinien on też potrafić chociaż w minimalnym stopniu prognozować popyt, aby móc przygotować podaż i zaspokoić popyt na dany produkt jako jedna z pierwszych firm co zaowocuje dużą falą nowych klientów i zysku. Umiejętność przewidywania popytu jest bardzo ceniona w branży logistycznej.

Mówiąc w dużym skrócie praca logistyka polega na doprowadzeniu firmy do generowania zysków i prawidłowego obrotu produktów.

Podziel się ze znajomymi udostępniając ten artykuł!